SANZIO (Prime)
As a light color, Sanzio has a very unique personality, one that is fresh and tasteful with a polished and luminous quality.
Compared to Margot of the same light-colored collection, Sanzio’s surface craftsmanship marks distinct boundaries between each floorboard that yields a stronger three-dimensional effect, proving that even light-colored floors have layers.
The optional high-end surface is pure and clear, bringing out the natural and beautiful wood grain. Given its golden ratio length and width, this floor visually creates an open and expansive space that is truly appealing to the eye.
| Name: | Sanzio Prime |
| Species: | European Oak |
| Grade: | AB |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |







