MINORI (Prime)
Minori: more delicate than darker colors and duskier than lighter tones, parallel to the beige and gray blended shade of “Greige”.
Under natural light, it exudes an ashy, tranquil hue that brightens its overall appearance; in an indoor atmosphere, it radiates a warmer mood. Compared to other natural light-colored floors, Minori’s Natural Grade floors appear more pure. Its brownish-gray undertones largely conceal any imperfections, thus presenting with a clean and unblemished look.
| Name: | Minori Prime |
| Species: | European Oak |
| Grade: | AB |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |
$312.34Price
$11.99 per 1 Square foot







