MATIRA (Natural)
A lightly tanned base and gray tones, mixed with wisps of the setting sun’s residual warmth and the feel of a loving embrace–this is the perfect concoction that creates a floor that is truly unique to you: Matira!
Whether paving the grounds of a modern mansion or a cozy cottage, this wood, with its glowing warmth and homey ambiance, is the first choice for those who enjoy gray floors. With its exceptional color design and craftsmanship, it subtly showcases wood knots that are finely and organically integrated with the entire floor.
Rustic and comforting, Matira offers an incomparable excellence that will bring an atmosphere of natural luxury to your home.
| Name: | Matira Natural |
| Species: | European Oak |
| Grade: | ABC |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |







