MARGOT (Prime)
For those who prefer light-colored floors but do not wish for the consequent atmospheric coolness, Margot is the perfect solution: a light-colored floor that radiates an aura of warmth. In contrast to Sanzio and Burano, smooth and sophisticated Margot pursues a sense of unity, blurring the lines between floor planksboards. With its mellow texture and pleasantly bright ambience, Margot emanates an intoxicating impression of serene bliss.
| Name: | Margot Prime |
| Species: | European Oak |
| Grade: | AB |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |
$312.34Price
$11.99 per 1 Square foot







