LAVINIA (Prime)
Perhaps yellow floors may be described as “distasteful” and “antiquated”... an outdated trend of days long gone. However, there is a floor that defies this impression, a floor that is a luxurious shade of yellow blended with a hint of light brown, resulting in an undoubtedly gorgeous and fashionable color.
One can’t help but imagine the infinite possibilities that this sumptuous floor can bring to one’s living space. Modern, elegant, traditional, or minimalistic… It is undeniable that this floor integrates effortlessly with every style of home design.
This is Lavinia, a floor that truly lives up to its timeless and eye-catching first impressions.
| Name: | Lavinia Prime |
| Species: | European Oak |
| Grade: | AB |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |







