FREYA (Rustic)
Characterized by its “Morandi color system”, our best-selling floor model features a low color saturation and harmonious hues that blend in effortlessly with a wide range of interior colors and styles. Eye-catching and expansive, it presents a striking contrast against other colors and curates a peaceful and quiet space. Neither ostentatious nor overpowering, it is not gaudily exaggerated with bright colors and does not exude an aloof or unapproachable vibe. Instead, our Freya floors achieve the perfect visual balance, embodying a soft, soothing, elegant aesthetic with a cozy, comfortable, and healing ambience.
| Name: | Freya Rustic |
| Species: | European Oak |
| Grade: | ABCD |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |







