BURANO (Prime)
In Burano's design, our unmatched craftsmanship has preserved the essential beauty of the wood, leaving its condition maximally organic, unmarred by coarse or unnecessary modifications. Presenting only the most authentic form of the oak, the wood knot embellishment of the Natural grade breathes life into a beautiful floor in all its natural glory. Stretching across the ground, it is earthy and fresh, bringing to mind the pastoral, musky fragrance of a bucolic forest.
| Name: | Silver Creek Prime |
| Species: | European Oak |
| Grade: | AB |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |
$312.34Price
$11.99 per 1 Square foot







