BUONARROTI (Rustic)
It is known that dark colors provide a desirable texture but can be cold and austere. At Bentham, we craft high-end dark floors that exhibit regality and elegance without the somber heaviness of ordinary dark floors.
To accomplish this, we set a color depth of 7.5/10, which exudes a warm deepness under natural light during the day while revealing a subtle radiance under nighttime lighting. In the selection of raw materials, we utilize a small proportion of relatively light-colored boards, which enriches the range of colors in the entire floor and creates a vivid and striking space.
Most importantly, we use a light-color texture processing technology that juxtaposes the light-colored texture with the darkness of the background. The unparalleled result is a stunning fusion of nature and ingenuity; a richly colorful display of magnificent allure.
| Name: | Buonarroti Rustic |
| Species: | European Oak |
| Grade: | ABCD |
| Finish: | UV Lacquer |
| Treatment: | Smoked |
| Texture: | Wire Brushed |
| Edges: | Micro-beveled |
| Thickness: | 18mm |
| Plank Width: | 8-5/8" |
| Length: | 86-5/8" with 25% two strips per carton |
| Top Layer: | 4mm |
| Core & Back: | Hardwood Plywood |
| Profiling: | Tongue & Groove, with four side bevel , 1.2mm bevel on long sides+0.2mm bevel on short sides. |
| Adhesive: | Top layer lamination: Formaldehyde -Free |
| Product contains No Added Urea Formaldehyde (NAUF) | |
| CARB ATCM Phase II Compliant ( < 0.05 PPM Formaldehyde) | |
| Warranties: | Structure: Lifetime |
| Finish - 25-yr Residential/3-yr light commercial when properly maintained per Care & Maitenance Instructions | |
| Not recommended over radiant heat system due to wide width | |
| Installation Method: | Glue down, Nail + glue, Floating |







